Spedycja kolejowa z Chin różnych towarów

Spedycja kolejowa z Chin stała się popularną alternatywą dla transportu lotniczego i morskiego. Jest zdecydowanie szybsza niż transport morski, a jednocześnie tańsza niż lotniczy. W związku z tym, transport kolejowy z Chin jest bardzo atrakcyjną opcją dla wielu firm. Niemniej jednak, tak jak w przypadku każdego rodzaju transportu międzynarodowego, spedycja kolejowa wiąże się z pewnymi formalnościami, których należy dopełnić.

Konieczne dokumenty

Podstawą każdego działania jest umowa spedycyjna. Powinna ona zawierać szczegółowe informacje na temat towaru, jego wartości, terminu dostawy oraz miejsca załadunku i rozładunku. Jeśli konieczne są jakieś specyficzne wymagania dotyczące przewozu, również powinny zostać zapisane w umowie. Przed jej podpisaniem konieczna jest szczegółowa wycena transportu.
Drugą grupą koniecznych dokumentów są dokumenty przewozowe. W spedycji kolejowej jest to list przewozowy kolejowy (CIM). Potwierdza on zawarcie umowy przewozu i przyjęcie towaru do przewozu. W praktyce list przewozowy pełni również funkcję dokumentu celno-skarbowego i ubezpieczeniowego.

Spedycja kolejowa z Chin, a formalności celne

W przypadku każdej przesyłki z Chin do kraju UE nieodzowne są odprawy celne. Wiążą się one z koniecznością złożenia deklaracji celnej. Dalszym krokiem będzie uregulowanie odpowiednich taryf celnych i podatków. W przypadku niektórych towarów mogą też obowiązywać dodatkowe wymagania. Najczęściej będzie to konieczność uzyskania określonych certyfikatów czy zezwoleń.
W pewnych sytuacjach może być przeprowadzona dodatkowa kontrola jakości bądź bezpieczeństwa przewożonego ładunku. Sprawdza się wtedy czy towar spełnia wszystkie obowiązujące normy i regulacje, a także czy jest prawidłowo zapakowany i czy nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa transportu. Jest to szczególnie częste w branży spożywczej, dlatego wszelkie opakowania typu doypack i inne, powinny mieć niezbędne oznaczenia i certyfikaty.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Ubezpieczenie jest kluczowym elementem każdego procesu spedycji. Transport kontenerowy z Chin musi przebyć daleką drogę. Dlatego też ubezpieczenie powinno pokrywać wszelkie ryzyka związane z przewozem, w tym uszkodzenia, kradzież czy opóźnienia.
Pomoc w przejściu przez ten labirynt formalności może zapewnić doświadczony spedytor. Jego zadaniem jest nie tylko organizacja samego transportu, ale również pomoc w załatwieniu wszelkich formalności związanych z przewozem. Dzięki temu, spedycja kolejowa z Chin staje się mniej skomplikowana i bardziej efektywna.